През последните месеци зачестиха актовете на хулиганство и насилие от деца в столичните молове. Убедени сме, че тези събития са симптом на много по-голям проблем, свързан със цялостния начин, по който функционира обществото ни. Насилието в моловете е поредното място, където се проявяват последиците от ценностния разпад, тежките дефицити във възпитанието на децата ни и всеобщото чувство за безнаказаност.
Ясно съзнаваме, че решенията на тези проблеми са свързани с много по-всеобхватни промени и много по-сериозни реформи в работата на институциите. Доколкото обаче търговските центрове, в които се случват тези прояви не са просто магазини, а вид обществени средища, място за срещи и семейни посещения, то сигурността и комфорта на всички посетители там, трябва да бъдат гарантирани.
В тази връзка правим следните две конкретни предложения, които вярваме, че ще допринесат за това. Тези наши предложения представихме на среща с ръководството на Българската асоциация на ритейл центровете (БАРЦ) и получихме принципно одобрение за тях.
Първото предложение е за промяна в Наредбата за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на Столичната община. С тази промяна даваме изрична нормативна възможност на собствениците на тези търговски обекти и техните служители, да имат правото да не допускат или да отстраняват от територията на обекта лица, които по тяхна преценка представляват риск за сигурността и комфорта на останалите. Това ще даде допълнителна възможност на управлението на търговските обекти да подобрят организацията на работата си и да гарантират сигурността ни с легитимни основания.
Ето и конкретния текст на предложението, което групата на Синя София ще предложи за приемане в съответните комисии и Общинския съвет:
Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на Столичната община (Приета с Решение № 4 по Протокол № 36 от 13.01.2005 г.,):
§ 1. Досегашният текст на чл. 18 става алинея 1.
§ 2. Създава се нова алинея 2 със следния текст: „(2) При изпълнение на задълженията си по т. 2 на предходната алинея задължените лица и служителите, на които пряко е възложено да следят за спазването на обществения ред в обекта имат право по тяхна преценка да ограничат достъпа на лица, независимо от възрастта им, които бъдат преценени като рискови.